Malmok és malomipari munkások

Budapest, Visegrádi utca 11.

 

Valamikor a szeszélyesen csordogáló Rákos-patak számos alul csapott vízimalom kerekét forgatta. A patak dunai torkolata közelében, a transaquincumi váracska tájékán a római korban egy Császármalomnak nevezett építmény állt, amely őrleményével a határőrséget teljesítő légionáriusok ellátására szolgált. Matti mérnökkari kapitány 1725-ből származó térképén - amely Pest város akkori határát ábrázolta - két malmot fedezhettem fel a Rákos-patak mellett: a Steuerbeck-malmot és a városi malmot.

 

 

Bővebben:

A kiegyezés idejétől fokozatosan gyorsuló ütemben a régi Pest északi részén gyári külváros jött létre. Az iparosodáshoz szorosan hozzátartoztak az egymás mellett sorakozó nagy gőzmalmok: az Erzsébet, a Viktória és a Budapesti Gőzmalom. A gabonát, az alföldi táj „acélos” terményének helyi feldolgozását a gőzhajózás és a keleti sík vidék felé irányuló vasúti hálózat tette lehetővé.

Egykor a Rákos mezejére telepített szőlők homoktengerbe vezető határán gyakran lobbantak fel sejtelmes fénnyel a verejtékező földművesek eget perzselő őrtüzei. A paprikával meghintett, vöröses arany színű zsírban remegő, ropogós, illatos fehér kenyérrel fogyasztott birkahús és a kedvre fakasztó vörösbor előcsalta a malmos nótákat is:

Molnárlegény voltam én,

Annak se jó voltam én.

Elővettem a kupát,

Mind elmértem a búzát.

Majd a korszakváltó emberöltők a letűnt múlt homályába burkolták a patkányűző, a falusi nép körében babonás félelemmel övezett, ördöngösnek tartott molnárok rejtélyes alakját. Helyükbe a néptömeget jelentő malomipari proletariátus lépett, amelynek terézvárosi kültelken lakó tagjait az 1868-ban alakult és Újpesten működő Általános Munkásegylet soraiban már megtaláljuk.

1890-ben május elseje megünneplése miatt Zvajdlik János molnársegédet a Viktória Gőzmalomból idézték társaival együtt törvényszék elé. Az első nagy budapesti molnársztrájk szakegyleti szervezői 1904 áprilisában két alkalommal jöttek össze a Visegrádi utca 11. sz. alatti kerthelyiségben. Mivel akkor Pesten osztrák molnárok és lengyel napszámosok dolgoztak hazai társaikkal, az előadásokat három nyelven tartották. Az angyalföldi malomipari munkásság Bábeléből nőtt ki az egyetértésig tisztuló társadalmi összefogás. A helyi malomipari munkásság társadalmi és politikai hagyományai később sem szakadtak meg. A baloldali szociáldemokrata ifjúsági csoport résztvevője, Kelli István egy ideig a Viktória Gőzmalomban volt irodaszolga.

A harmincas években hatékony társadalomformáló tevékenységet végeztek a Concordia Gőzmalom munkásai.

Ha megszegjük a kenyeret, néha - legalább augusztus 20-a táján - gondoljunk rájuk! Megérdemlik.